Rokasgrāmata par Mahdžonga flīžu nozīmi

Lai gan madžonga (麻將, ma jiang) izcelsme nav zināma, šī ātrā spēle četriem spēlētājiem ir ļoti populāra visā Āzijā. Mahdžongs tiek spēlēts gan kā ikdienišķa spēle ģimenes un draugu lokā, gan kā azartspēļu veids.

Mahdžonga flīžu nozīme

Lai iemācītos spēlēt, vispirms ir jāspēj atpazīt un izprast katru madžonga plāksnīti. Katrā flīžu komplektā ir 3 vienkāršas krāsas (akmeņi, rakstzīmes un bambusi), 2 goda krāsas (vēji un pūķi) un 1 izvēles krāsa (ziedi).

Akmeņi

Akmeņi ir standarta mahjongu flīžu komplekta akmens krāsa, kas novietota uz galda.
Akmeņi ir viena no Maždžonga kombinācijām, kurā ir apaļas figūras, kas simbolizē monētas uz katras plāksnītes.

Lauren Mack

Akmeņu kombināciju dēvē arī par riteņiem, apļiem vai sīkdatnēm. Šim tērpam ir apaļa forma, un uz katras plāksnītes virsmas ir no vienas līdz deviņām apaļām figūrām.

Apaļā forma ir 筒 (tóng), kas ir monēta ar kvadrātveida caurumu vidū. Katrai krāsai ir četri komplekti, un katrā komplektā ir deviņas flīzes. Tas nozīmē, ka katrā spēles komplektā kopā ir 36 akmens flīzes.

Simboli

Mačdžonga flīžu komplekta rakstzīmju kombinācija, kas atrodas uz galda.
Uz rakstzīmju kombinācijas plāksnītēm ir rakstzīme 萬 (wàn), kas nozīmē 10 000, kā arī ķīniešu rakstzīmes, kas apzīmē skaitļus no viena līdz deviņiem.

Lauren Mack

Vēl viena vienkārša krāsa ir tā saucamā rakstzīmju krāsa, ko dēvē arī par skaitļiem, tūkstošiem vai monētām. Uz šo flīžu virsmas ir rakstzīme 萬 (wàn), kas nozīmē 10 000.

Katrai plāksnītei ir arī ķīniešu rakstu zīme no viens līdz deviņi. Tādējādi ir nepieciešams iemācīties ķīniešu valodā lasīt skaitļus no viena līdz deviņiem, lai varētu salikt flīzes skaitliskā secībā. Katrā komplektā ir 36 rakstzīmju flīzes.

Bambusi

Mahjong flīžu komplekta bambusu tērps.
Mahdžongam ir sešas krāsas, tostarp bambusa (ko sauc arī par nūjiņām).

Lauren Mack

Bambusa vienkāršo mastu sauc arī par nūjiņām. Šīm flīzēm ir bambusa kociņi, kas atveido auklas (索, sǔo), uz kurām tika vītas senās vara monētas 100 (弔, diào) vai 1000 monētu (貫, guàn) komplektos.

Uz plāksnītēm ir no diviem līdz deviņiem klucīšiem. Uz pirmā numura plāksnītes nav bambusa nūjiņas. Tā vietā uz tās ir putns, kas sēž uz bambusa, tāpēc šo komplektu dažkārt sauc arī par “putnu”. Komplektā ir 36 bambusa flīzes.

Ziedi

Mahdžonga flīžu komplekta ziedu tērps.
Ziedu krāsa ir izvēles krāsa madžonga spēlē. Lauren Mack
Ziedi ir izvēles masts. Šajā astoņu flīžu komplektā ir attēloti ziedi un skaitlis no viena līdz četriem. Ziedu spēles veids atšķiras atkarībā no reģiona. Ziedus var izmantot kā džokeru kāršu spēlēs vai kā “wild card”, lai papildinātu flīžu kombinācijas. Ziedi var arī palīdzēt spēlētājiem nopelnīt papildu punktus.

Astoņās ziedu plāksnītēs ir četras flīzes, kas simbolizē četrus gadalaikus: ziemu (冬天, dōngtiān), pavasari (春天, chūntiān), vasaru (夏天, xiàtiān) un rudeni (秋天, qiūtiān).

Pārējās ziedu plāksnītes attēlo četrus konfūcisma augus: bambusu (竹, zhú), krizantēmu (菊花, júhuā), orhideju (蘭花, lánhuā) un plūmi (梅, méi).

Ir tikai viens ziedu flīžu komplekts.

Goda tērpi

Vēja un pūķu plāksnītes mahjong komplektā, kas stāv uz galda stāvus.
Vēji (pirmās četras flīzes kreisajā pusē) ir viens no sešiem flīžu komplektiem madžonga spēlē.

Lauren Mack

Vējš ir viena no divām goda kombinācijām. Katrā no šīm flīzēm ir attēlots kompasa virzienu simbols: ziemeļi (北, běi), austrumi (東, dōng), dienvidi (南, nán) un rietumi (西, xī). Līdzīgi kā rakstzīmes vienkāršs uzvalks, lai atpazītu un sakārtotu šo uzvalku, ir nepieciešams iemācīties lasīt kardinālo virzienu rakstzīmes ķīniešu valodā.

Ir četri komplekti, un katrā komplektā ir četras flīzes. Kopējais vēja flīžu skaits katrā spēles komplektā ir 16.

Citu goda mastu sauc par bultām jeb pūķiem. Ir četri bultiņu klucīšu komplekti, un katrā komplektā ir trīs klucīši. Šim trijniekam ir vairākas nozīmes, kas izriet no senā imperatora eksāmena, loka šaušanas un Konfūcija galvenajiem tikumiem.

Uz vienas plāksnītes ir sarkana 中 (zhōng, centrā). Šis ķīniešu raksturs apzīmē 紅中 (hóng zhōng), kas norāda uz imperatora eksāmena nokārtošanu, trāpījumu loka šaušanā un Konfūcija labestības tikumu.

Citā plāksnē ir zaļš 發 (fā, bagātība). Šī zīme ir daļa no teiciena 發財 (fā cái). Šo teicienu tulko kā “kļūsti bagāts”, bet tas arī simbolizē loka šāvēju, kas atbrīvo savu izlozi, un konfūcisma tikumu – sirsnību.

Pēdējā rakstzīmē ir zils 白 (bái, balts), kas simbolizē 白板 (bái ban, balta tāfele). Baltā tāfele nozīmē brīvību no korupcijas, kļūdu loka šaušanā vai konfūcisma tikumu, proti, lojalitāti.

Katrā madžonga komplektā ir 12 bultas jeb pūķa plāksnītes.